هنگام استفاده از دوربین ها در محل های سرپوشیده مشکلی که پیش می آید، ضد نور شدن تصاویر است.

در این حالت هنگامی که زاویه دید دوربین رو به پنجره یا در ورودی باشد، تصویر سوژه تاریک و تصویر فضای بیرون بسیار روشن و نامشخص دیده می شود. این مشکل در تصاویر رستوران ها و فروشگاه ها که دارای پنجره های بزرگ هستند مشهودتر است.
 
در دنیای واقعی بازه نور طبیعی بین ۰.۰۰۱ لوکس نوری (تاریکی محض) تا ۱۰۰.۰۰۰ لوکس (هوای آفتابی)  می باشد، در مقابل بازه نور محیط داخل بین ۱۰ تا چند صد Lux بیشتر نیست.


بعلت عدم تطابق در سرعت دریافت تصاویر نقاط پر نور و کم نور و اختلاف بین نور داخل و خارج در شاتر دوربین این مشکل بوجود می آید. برای رفع این مشکل تکنیک Wide Dynamic Range معرفی و ارائه گردید و به اختصار WDR نامیده شد.

در این تکنیک دوربین به دو سنسور CCD، یکی با سرعت بالا و دیگری با سرعت پایین مجهز شده است. بدین ترتیب دوربین با هر CCD یکبار تصویر را اسکن می کند.

بار اول با سرعت عادی و بار دوم با سرعت بالا. بار اول با CCD معمولی فضای داخل را اسکن می کند و بار دوم با CCD سرعت بالا فضای پر نور بیرون را و در نهایت پردازشگر تصویر نصب شده در دوربین دو تصویر را با هم ترکیب (Superimposes) می کند تا به یک تصویر مناسب که هم فضای داخل و هم فضای خارج را بطور واضح نمایش می دهد، دست یابد.
تکنیک WDR مهمترین قابلیت در دوربین های مداربسته است. توسط این تکنیک است که دوربین های مداربسته امکان برداشت تصاویر واضح، شفاف و قابل شناسایی را در شرایط خاص مانند تضاد نور در محیط، پیدا می کنند.
 

 

 
اما تاثیر WDR در شرایط نوری ضعیف چگونه است و آیا نتیجه آن در تاریکی به همان خوبی نتایج در روز روشن است؟
 
 

 


 

همانطور که در تصاویر مشخص است، WDR دوربین در تاریکی نیز بمحض تشخیص شرایط نوری متضاد، تاثیر خود را می گذارد. هرچند با تاثیری معجزه آسا مانند نتایج روز مواجه نیستیم، اما در کل جزییات بیشتری را در تصاویر خواهیم داشت.

ناگفته پیداست که در بسیاری موارد همین اندک جزییات در تصاویر، کارگشا خواهند بود. به یاد داشته باشید که برای «بالاترین بهره وری» در یک سیستم نظارتی مطلوب، وجود یک یا چند دوربین WDR الزامی است.